Często zadawane pytania

1. Jaki sprzęt potrzebuję, aby rozpocząć treningi?

Pływanie: Deska, ósemka, łapki, rurka czołowa*

Kolarstwo: Trenażer, pulsometr, pomiar mocy*

Bieganie: Zegarek z GPS, pulsometr

*Sprzęt, który jest zalecany, ale nie jest konieczny, aby zrealizować trening.

2. Który wariant treningowy wybrać?

Najważniejsze pytanie, które musisz sobie zadać, to ile czasu tygodniowo jesteś w stanie realnie poświęcić na treningi. Z doświadczenia wiemy, że lepiej przyjmij tę mniejszą opcję. Nasza rekomendacja co do wyboru dystansów znajduje się na poprzedniej stronie. Trenując w proponowanych układach możesz być pewien, że ukończysz wyścig w pełnym zdrowiu i z satysfakcjonującym wynikiem. Oczywiście może komuś uda się zrobić 1/2 czy pełen dystans trenując 4-6 godzin tygodniowo, ale będzie to wyścig na przetrwanie z bardzo dużym ryzykiem kontuzji. 

3. Jak zaplanować sezon? 

W okresie jesienno-zimowym będziemy wykonywali systematyczne testy kontrolne we wszystkich dyscyplinach.  Proponujemy również zamiast testów biegowych wybrać starty kontrolne w tej dyscyplinie. W trakcie sezonu startowego zalecamy, aby nie startować częściej niż co 3 tygodnie w zależności od dystansu.  

4. Co w przypadku choroby?

Dla zawodników przygotowane są 4 warianty wprowadzające w trening po chorobie w zależności od długości przerwy.

I wariant: 2-3 dni

II wariant: 4-5 dni 

III wariant: 6-7 dni

IV wariant: Powyżej 7 dni

5. Co zrobić jak opuszczę trening?

Z reguły unikamy nadrabiania treningów, ale jeżeli czujesz, że jesteś w stanie w danym tygodniu dołożyć zaległy trening i nie wpłynie to negatywnie na wykonanie pozostałych akcentów, to możesz to zrobić. Trzymając się zasady, że między ciężkim jednostkami mamy odstęp 24-48 h w zależności od zadania. Jeżeli masz wątpliwości, nie dokładaj treningu.

6. Co zrobić jak mam mniej czasu na trening?

W przypadku jak nie możesz wykonać całej jednostki treningowej to skróć rozgrzewkę i część schłodzenia tak, aby zrealizować jak najwięcej z zadania głównego. 

7. Co zrobić jak mam ciężki okres w pracy i jestem zmęczony?

Najlepiej rozpocząć rozgrzewką zgodnie z planem, często jest tak, że po 15-20 minutach lekkiego wysiłku czujemy się zdecydowanie lepiej i trening wychodzi naprawdę dobrze. Jeżeli po pierwszych interwałach czujesz, że to nie jest ten dzień - moc/prędkość jest zdecydowanie niższa niż zwykle, masz podwyższone tętno, to najlepiej dokończ trening w tempie rozjazdu/rozbiegania. Jeżeli mimo wszystko czujesz, że nie jesteś w stanie dokończyć treningu, zakończ go i zregeneruj się. 

8. Czy mogę wprowadzać modyfikacje w planie treningowym?

W trakcie przygotowań unikaj zmian w programie treningowym, jednak jeżeli będziesz musiał coś zmienić to pamiętaj:

1. Odpowiednio rozłóż treningi na cały tydzień, czyli jak planujesz 3 treningi biegowe to najlepiej zrób je co drugi dzień, a nie kumuluj na 3 dni pod rząd.

2. Zachowaj odstęp między ciężkimi jednostkami 24-48 h.

3. Jeżeli z jakiegoś powodu w danym tygodniu możesz trenować 4 dni z 6 to nie kumuluj wszystkich treningów z tygodnia na te dni. Możesz wykonać kluczowe sesje trzymając się powyższych zasad. 

9. Kiedy mogę dołączyć do treningów?

Możesz dołączyć do naszej grupy w każdym momencie. W zależności z jakiego etapu zaczynasz, otrzymasz odpowiedni plan na wprowadzenie w trening.